Diş Protez 2019-02-07T09:34:09+00:00

Dental Protezler

Dental protezler dişlerin geneline veya belirli bir bölgeye uygulanan kişiye özel olarak hazırlanmış yapay dişlerdir. Dental protezler, hastaların ağız yapılarına uygun olarak tasarlandığı gibi tamamen bireylere özeldir. Diş kayıpları yaşandığı durumlarda dişlerin en önemli fonksiyonları olan çiğneme ve konuşmanın tekrar sağlanması için uygulanırlar. Sabit ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır:

Sabit Protezler
Kuron, köprü, kaplama olarak da bilinen sabit protezler kuvvetli yapıştırıcılarla ağız ortamında dişlerin ya da implantların üzerilerine yapıştırılarak kullanılan protezlerdir. Hastalar bu protezleri kendileri çıkartamazlar. Protez tedavileri arasında doğal dişlere en yakın olan ve hastalar tarafından en konforlu bulunan protez tipleri bunlardır. Yapımlarında genellikle porselen kullanılır.

Zirkonyum Protezler
Günümüzde estetik diş hekimliğinin en popüler malzemesi kuşkusuz zirkonyumdur. Bu diş kaplama türünü popüler yapan özellikleri şöyle sıralanabilir:
⦁ Biyouyumlu yani doku dostu bir malzemedir.
⦁ Daha az diş kesimi gerektirir.
⦁ Olağanüstü güçlüdür.
⦁ Işık geçirgenliği doğal dişlerin ışık geçirgenliğine çok benzediğinden doğal bir görünüm sağlar.
⦁ Aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır.
⦁ İstenilen boyutta, şekilde ve renkte üretilebilir.
⦁ Metal destekli porselenlerin aksine zirkonyum destekli porselenler metal alerjisi olanlarda rahatlıkla kullanılabilir ve diş etine yakın kenarlarda gri çizgiler oluşturmaz.

Zirkonyum protez

Metal Destekli Sabit Protezler
Metal bir alt yapının üzerine porselen işlenerek yapılan bir sabit protez türüdür. Daha ekonomiktir. Estetik yetersizliği en önemli dezavantajıdır. Metal alerjisi olanlarda kullanılamaz.
HAREKETLİ PROTEZLER
Bu tip protezler hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezlerdir. Sabit protez yapılamayan hasta gruplarında kullanılır.


Hareketli protez