Samsun Diş Hekimi Vadim Atabay Açıklıyor; Diş Çürükleri Neden Oluşur? Nasıl Önlenmelidir?

Samsun diş hekimi Vadim Atabay, Diş neden çürür? Diş çürüğü neden oluşur?  Kimlerde çürük diş daha çok olur? Diş çürüğü nasıl önlenir? Sorularını sizler için cevaplıyor…

Dişler Neden Çürür?

Diş çürükleri, birçok nedene bağlı olarak oluşmaktadır. Diş çürüğü, genel anlamı ile dişin sert dokusu olan minenin ve onun altında yer alan dentin yani diş üzerinde bulunan sert tabakanın yıkılması olayıdır. Dişler, kişinin hayatı boyunca birçok fiziksel ve kimyasal etkiye maruz kalır. Bu etkiler sonucunda da dişlerde çürüme ve aşınma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Diş Çürüğü Neden Oluşur?

Diş çürükleri, genellikle karbonhidratlı yiyeceklerin, kola ve benzeri gazlı içeceklerin ve çikolata gibi yapışkan gıdaların diş yüzeyinde uzun süre kalması ile oluşmaktadır. Ağızda bulunan bakteriler, bu gıdalarla beslenmektedir ve bunun sonucunda da asit üretilmektedir. Bir süre sonra da ağızda üretilen asit, dişin sert dokusunu yıpratarak çürümelere neden olmaktadır. Bu asitler, düş çürüklerine ve zamanla dişte oyuklarının oluşmasına yol açmaktadır.

Kimlerde Daha Çok Çürük Olur?

Diş çürükleri, herkes için tehlike arz etmektedir. Çünkü çürüğe neden olan gıdaların başında unlu yiyecekler ve şekerli yiyecekler gelmektedir. Bu aşamada diş çürükleri, karbonhidrat ve şekerli yiyecekleri çok tüketen kişilerde daha çok görülmektedir. Bunun haricinde sularında florür oranı çok düşük olan kişilerde de çürümeler hızlı bir şekilde oluşabilmektedir.

Diş Çürüğü Nasıl Önlenir?

Diş çürüğünün önlenmesi mümkündür.  Samsun diş hekimi çürük diş tedavisi için Vadim Atabay‘dan randevu alarak ilk adımı atabilirsiniz. Öncelikle diş çürüğünü en baştan engellemek için bu aşamada dişlerin düzenli temizlenmesi çok önemlidir. Diş çürümelerini önlemek için şu aşamalara dikkat edilmelidir: Günde 2 kez dişler fırçalanmalıdır. Özellikle sabah kahvaltısının ardından ve akşam yatmadan önce dişler düzenli olarak fırçalanmalıdır. Diş ipi kullanarak dişlerin bakımının yapılması dişlerin çürümesini engellemek için etkili bir yoldur. Diş ipi, dişlerin yüzeyinde bulunan girintili ve çıkıntılı yerlerde oluşan artıklarının kolay bir şekilde temizlenmesi sağlar.

Diş temizliği için uygun fırça ve uygun diş macunu seçmek önemlidir. Bu konuda uzman kişilerden yardım alınabilir. Şekerli yiyecekleri daha çok ana öğünlerde tüketmek önemlidir. Ara öğünlerde şekerli gıdalardan uzak durmak gerekir. Düzenli olarak diş hekimine görünmek gerekir. Kontrollerin düzenli olarak yapılması, çürüklerin önceden tespit edilmesi için en etkili yoldur. Bu kurallara uyulduğu zaman dişlerin çürümesi büyük ölçüde engellenir.

Samsun diş hekimi Vadim Atabay’dan çürük diş tedavisi için randevu almak için iletişime geçiniz:

2019-04-01T11:33:40+00:00