Laminate Veneer 2019-02-07T09:26:20+00:00

Laminate Veneer Nedir?

Laminate Veneer Protezler: 

Laminate veneer protezler, dişlerin ön yüzeyinde takma tırnak tarzında hazırlanan porselen yaprakçıklardır. Diş tedavisine yönelik olarak teknolojinin yüksek oranda kullanıldığı bu uygulamada porselen yaprakçıklar; dişlere, bonding rezin yöntemi ile yapıştırılırlar. Laminate veneerler yapılırken dişlerden 0,3-0,5 mm kadar az miktarda aşındırma yapılır. Laminate veneerler minimum preparasyonla maksimum estetik sağlayabildiğinden ve ışık geçirgenliklerinden dolayı doğal dişlerden ayırt edilemezler.

Uygulama alanları
⦁ Dişlerinde diastema (dişlerde aralıklar olması) bulunanlarda
⦁ Dişlerinde çapraşıklık olup da ortodontik tedavi görmek istemeyenlerde
⦁ Gülüş tasarımı yaptıran kişilerde
⦁ Dişlerinin renginden memnun olmayanlarda
⦁ Dişlerinde aşınmalar bulunanlarda
⦁ Gülme hattı düz veya aşağı doğru meyilli kişilerde
⦁ Gummy smile (güldüğünde üst damak ve dişetlerinin fazla görünmesi durumları) vakalarında gingivoplasti-gingivektomi (diş eti şekillendirmesi) sonrasında diş boylarını uzatarak estetik bir gülüş sağlamak için uygulanır.

Laminate veneer dezavantajları nelerdir?
• Hassas bir tekniktir.
• Mükemmel bir hazırlık ve laboratuvar çalışması gerektirir.
• Alternatif tedavilere göre maliyeti yüksektir.

Laminate Veneer Tedavi Sonrası
Gelişmiş bir kaplama uygulaması olarak gerçekleştirilmesinin ardından kolaylıkla kullanılabilir yapıda olmalarıyla beraber, günlük ağız ve diş bakımının yapılmasıyla çok daha iyi seviyede kullanılabilmeleri mümkündür. Tedavi sonrasında, kişisel olarak ağız bakım temizlik işlemlerinin aksatılmaması gerekir.